Zwolle: PRO zou nu de grootste worden, vóór D66
Zwolle (Overijssel) heeft 102.781 kiesgerechtigden. Hieronder: hoe er werd gestemd bij de Tweede Kamerverkiezing van oktober 2025, en dezelfde cijfers omgerekend naar de landelijke peiling van nu. De volgende gemeenteraadsverkiezingen zijn in maart 2030.
- 102.781kiesgerechtigden
- 23,2 %PRO in de peiling van nu (Nederland: 18,8 %)
- 20,9 %D66, de grootste bij de Kamerverkiezing van 2025
De peiling van nu hier, vergeleken met de Kamerverkiezing van 2025
- PRO 16,9 % → 23,2 %
- D66 20,9 % → 12,3 %
- JA21 4,7 % → 9,7 %
- CDA 12,7 % → 8,6 %
- PVV 10,9 % → 7,8 %
- CU 5,5 % → 7,2 %
- VVD 11,4 % → 7,1 %
- FvD 3,7 % → 6,6 %
- PvdD 2,9 % → 4,5 %
- SP 2,2 % → 3,7 %
- Volt 1,4 % → 3,0 %
- 50PLUS 1,0 % → 2,7 %
- SGP 1,3 % → 1,4 %
- DENK 1,4 % → 0,9 %
- BBB 1,7 % → 0,6 %
- Overige 1,5 % → 0,9 %
Lichte balk: de Tweede Kamerverkiezing van oktober 2025; volle balk: de landelijke peiling van nu, doorgerekend naar Zwolle (elke partij verschuift met haar landelijke verandering, voor de helft met hetzelfde aantal procentpunten en voor de helft naar verhouding, zo geschaald dat alle gemeenten samen op het landelijk gemiddelde uitkomen). Onze landelijke peilingen: voorspelling voor Nederland →
Wat als de landelijke uitslag verandert? Gemeente voor gemeente
Verschuif het landelijke percentage van een partij en ons model rekent alle 342 gemeenten opnieuw door met uw cijfers, op dezelfde manier als onze prognose: zo ziet u wat er omslaat en waarom.
nog 8 partijen
De schuifjes bepalen het landelijke percentage van elke partij; de overige houden het hunne. Elke gemeente beweegt mee met de landelijke verschuiving sinds de vorige verkiezingen, zoals in onze prognose.
Wat er omslaat
- Nog niets: verschuif een schuifje.
Over Zwolle
Zwolle heeft 102.781 kiesgerechtigden en is daarmee de 2e grootste van de 25 gemeenten in Overijssel en de 19e grootste van de 342 in Nederland.
Bij de Tweede Kamerverkiezing van oktober 2025 stemde de gemeente zo: D66 20,9 %, PRO 16,9 %, CDA 12,7 %. PVV deed het hier 6 procentpunten slechter dan in heel Nederland.
De gemeenteraadsverkiezingen van maart 2026: SWOLLWACHT werd de grootste met 8 van de 39 zetels, vóór GROENLINKS / Partij van de Arbeid (PvdA) (8).
Omgerekend naar de landelijke peiling van nu komt PRO hier in onze projectie op 23,2 % en D66 op 12,3 %.
De gemeenteraadsverkiezingen van maart 2026
39 zetels in de gemeenteraad.
- SWOLLWACHT 18,8 % · 12.380 · 8 zetels
- GROENLINKS / Partij van de Arbeid (PvdA) 18,2 % · 11.981 · 8 zetels
- VVD 11,4 % · 7.491 · 5 zetels
- ChristenUnie 10,8 % · 7.108 · 4 zetels
- D66 9,0 % · 5.926 · 4 zetels
- CDA 8,6 % · 5.684 · 3 zetels
- Forum voor Democratie 6,3 % · 4.137 · 2 zetels
- Stadspartij Zwolle 6,2 % · 4.111 · 2 zetels
- Volt 3,8 % · 2.511 · 1 zetel
- Partij voor de Dieren 3,4 % · 2.255 · 1 zetel
- SP (Socialistische Partij) 3,3 % · 2.186 · 1 zetel
- LEF - Voor de Nieuwe Generatie 0,3 % · 209
Gemeenten van vergelijkbare grootte in Overijssel
- Enschede120.323 kiesgerechtigden · PRO de grootste
- Deventer80.374 kiesgerechtigden · PRO de grootste
- Hengelo (O)65.748 kiesgerechtigden · PRO de grootste
- Almelo56.943 kiesgerechtigden · PVV de grootste
- Hardenberg49.554 kiesgerechtigden · CDA de grootste
- Kampen42.502 kiesgerechtigden · CDA de grootste
- Steenwijkerland35.980 kiesgerechtigden · PRO de grootste
- Raalte31.044 kiesgerechtigden · CDA de grootste
Alle gemeenten in Overijssel → · Heel Nederland →
Kiesraad, via data.overheid.nl (CC0): Tweede Kamerverkiezing van 29 oktober 2025 en gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart 2026, per gemeente.